Pomysłowe działania kształtujące wyobraźnię

6 działań kształtujących wyobraźnię

1) Pantomima. Co to za zwierzak, który biega na czworakach, podbiegając do gości i podnosi nogę przy każdej ścianie? Jakie istota drapie się po głowie i robi śmieszne miny? Wkomponujcie się w najróżniejsze postacie (kapryśną księżniczkę, groźnego potwora itd.).

2) Teatr. Deska do prasowania bądź kij od szczotki położony na oparciach krzeseł, a także prześcieradło ewentualnie koc wystarczą. I publiczność (nawet jednoosobowa), która nagrodzi przedstawienie brawami. Pacynki można zastąpić pluszakami czy też choćby nadzianymi na widelec jabłkami. Treść sztuki dowolna. Aha, najfajniej jest wówczas, kiedy tekst powstaje na bieżąco.

3) Pałac sułtana. Nie trzeba wiele, by przeobrazić dziecięcy pokój w komnatę z bajki. Wystarczy drobiazg (np. szal do okrycia krzesła, by powstał tron), a resztę (np. skarbiec) można sobie wyobrazić. Ważne są okrzyki („Nie dotykaj! To jest zaczarowane”).

4) Muzyka. Włączcie odtwarzacz CD, zamknijcie oczy i puśćcie wodze fantazji. Jakie obrazy nasuwa melodia? Dostojne damy w sukniach? Kołyszące się drzewa?

5) Burza mózgów. Co można zrobić z patyka? A z gazety, szklanki? Żaden pomysł nie jest głupi. Kto powiedział, że ze szklanki nie można zrobić szklanej góry dla królewny zamienionej w ślimaka?

6) Udawanie. Wyobraźcie sobie, że w waszym domu zamieszkał energiczny hipopotam. Karmcie go, głaszczcie, bawcie się z nim, a jeśli zacznie rozrabiać, przywołajcie go do porządku