Najlepsze zajęcia dla małych paluszków

6 najlepszych zajęć dla małych paluszków

1. Rysowanie po ścianie…i nie tylko! Zezwól dziecku rysować na przytwierdzonym do ściany arkuszu brystolu, kolorową kredą na drzwiach szafy (bez problemu można je potem wyczyścić) bądź tłustą kredką lub szminką po lustrze (z myciem jest trochę gorzej, za to jaka zabawa!) – byle po pionowej powierzchni. Warto malować po swoim ciele, rękach, nogach lub twarzy, niekoniecznie własnej (czy mamie będzie do twarzy z wąsami?),  gazetach, pudełkach, doniczkach i płachtach papieru. Starszemu przedszkolakowi dobrze by było narysować tor wyścigowy w kształcie leżącej na boku ósemki. Trasę można  „przejechać” kredką albo ulubionym resorakiem.

2. Wycinanie. Warto ciąć nożyczkami  nie tylko papier, ale także wełnę, folię, skrawki materiałów, szczypiorek, natkę, a nawet wałeczek plasteliny czy modeliny.  Ze skrawków zróżnicowanych materiałów jest możliwość robienia kolaży. Co powiecie na stworzenie nowych fryzur (np. z wełny) wyciętym z gazet aktorom i politykom?

3. Lepienie. Plastelina to klasyka, ale warto skorzystać z innych materiałów, np. gliny czy też masy papierowej (do kupienia w sklepach papierniczych) albo wykonanej w domu masy solnej czy eksperymentować z różnymi narzędziami: robić wzorki widelcem, grzebieniem, końcówką pędzelka. Do masy solnej można dodać odrobinę farby albo barwnika spożywczego, a plastelinowego ludzika przystroić piórkami, pestkami dyni,  cekinami, papierem itd.

4. Wyginanie drucików. W sklepach z zabawkami można kupić kolorowe włochate druciki. Da się je zginać, łączyć i robić z nich zabawne rzeczy: zwierzątka, kółka, spiralki.

5. Nawlekanie. Bransoletki, korale, wisiorki, breloczki itd. można robić nie tylko z koralików, ale również z  makaronu (warto go przedtem pomalować albo posmarować klejem i posypać brokatem), kolorowych wacików kosmetycznych, pociętych na kawałki słomek do napojów, cekinów, guzików. Synka można nakłonić do nawlekania, sugerując mu zrobienie indiańskich ozdób.

6. Układanie puzzli. Ćwiczy nie tylko paluszki, ale także rozwija spostrzegawczość. Gotowe puzzle przyklejcie na tektórę.