Zabawy z naszego dzieciństwa

Idzie rak

„Idzie rak nieborak, czasem naprzód, czasem wspak, jak ugryzie będzie znak.” idziemy palcami po ciele dziecka, przy ostatnim słowie delikatnie szczypiemy.

Rodzina

„Ten pierwszy to nasz dziadziuś, a obok babunia. Największy to tatuś, a przy nim mamunia. A to jest dziecinka mała, tralalala. A to moja rączka cała, tralalala.” Wskazujemy dziecku jeden po drugim palec, zaczynając od kciuka, a kończąc całą dłonią.

Sroczka

„Sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła” – dwoma palcami kręcimy kaszkę w zagłębieniu dłoni – „Temu dała na łyżeczce” – bierzemy najmniejszy palec – „Temu dała na miseczce” – łapiemy czwarty palec – „Temu dała na spodeczku” – bierzemy środkowy palec – „A dla tego nic nie miała, frrr… po więcej poleciała” – łapiemy palec wskazujący, a następnie naśladujemy ręką lot ptaka.

Myjnia samochodowa

Dziecko (bądź tylko jego rączka) jest samochodem, który przyjeżdża do myjni, to znaczy mamy i gasi silnik – zamyka oczy. Mama zaczyna mycie. Płucze (palcami udaje spadające krople), szoruje szczotkami (delikatnie drapie), myje pianą (głaszcze), znowu płucze, suszy (dmucha), woskuje (masuje).

Robienie pizzy

Mama jest kucharką, natomiast dziecko częścią ciasta, które ona robi. Mama dotyka dziecka (łaskocze, podszczypuje, ugniata) opowiadając o wyrabianiu ciasta, które składa się z jajek, mąki, drożdży, wody itp. Udaje, że kroi pomidory, kiełbasę, pieczarki, posypuje pizzę przyprawami i tartym serem. Następnie wkłada pizzę do piekarnika, a potem zjada.

Piekło – Niebo

Z papieru robimy piekło-niebo. Pod pojedynczymi klapkami wpisujemy polecenia, Wybrane powinny być należące do mamy (np. niech mama przewiezie swoje dziecko wokół pokoju na barana, zrobi masaż swojemu dzieciątku, wyłaskocze je, powie na uszko kilka miłych słów itp.), inne dla dziecka (niech dziecko da swojej mamusi trzy gorące całuski, zaśpiewa jej piosenkę, powie wierszyk, przez 15 minut samo się bawi itp.). Po czym „kłapiemy” piekłem-niebem mówiąc jakąś wyliczankę i losujemy zadanie.