Bezpieczne zabawy zimą

Nasza pociecha nie chce nawet słyszeć o robieniu piątego w tym sezonie bałwana? Na szczęście zimą macie do wyboru dużo zabaw, które na pewno mu się spodobają.
Maluchowi w ciepłych butach i puchowej kurtce ciężko się poruszać, jednakże nawet w takim zimowym opakowaniu on po prostu kipi energią. Zobacz, co mu się spodoba.

Gra w kolory

Na zewnątrz ponuro (a w najlepszym przypadku biało), dlatego Ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku kolorowych wrażeń. Weź na spacer pęk czerwonych i żółtych wstążeczek (np. wyciętych z bibułki). Ich taniec na powietrzu na pewno wzbudzi uwagę dziecka. Korzyści z zabawy: Nasze pociechy uwielbiają kontrastowe barwy. I bardzo dobrze – bo żywe kolory kształtują wzrok.

Osypywanie gałązek

Kiedy spadnie świeży śnieg, poproś maluszka, aby stanął pod drzewem i lekko wstrząśnij gałązką nad wami. lekki puszek delikatnie osadzi się na waszych twarzach. Fajnie, prawda?
Korzyści z zabawy: Przedszkolak poznaje przyrodę i doświadcza niezwykłych wrażeń dotykowych.

Rzucanie do celu

Przygotujcie kilkanaście śnieżek, obierzcie niezbyt  odległy punkt (np. drzewo albo ścianę) i postarajcie się w niego celować. Komu się uda, ten jest mistrzem! Korzyści z zabawy: Maluch w trakcie takiej zabawy trenuje koordynację oko-ręka (przyda mu się ona np. podczas nauki pisania). Do tego trafianie śniegowymi kulkami bardzo rozgrzewa małego zmarzlucha!

Badanie śnieżynek

Weźcie na spacer lupę i oglądajcie przez nią płatki śniegu. Zwróć malcowi uwagę, że każdy jest inny.  Korzyści z zabawy: Takie dostrzeganie magii w świecie kształtuje pomysłowe myślenie kilkulatka.

W domu

Na dworze jest się wietrznie i za zimno? Nie dopuść do tego, aby ogarnęła was nuda. Kiedy już wszystkie puzzle ułożą się w obrazki, nadejdzie czas na coś nowego.

Zimowy witraż

Zaoferuj malcowi stworzenie śnieżynki z papieru. Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi. Witraż przyklej na okno.
Korzyści z zabawy: Patrząc przez zimowy witraż, maluch ma okazję (o którą w domu trudno!)  popatrzeć w dal. W ten czas jego mięśnie oczu rozluźniają się i odpoczywają.

Domowy fitness

Trzeba powiedzieć zaczarowane słowa: „To jest taka gra, rób to co ja” – i wymyślić ćwiczenie. Na początku trenerem jesteś ty, następnie kolej na zmianę. Podpowiadaj: „Teraz skaczemy”, „Robimy pajacyki”, „Kicamy jak króliczki”.
Korzyści z zabawy: Domowa gimnastyka to wspaniały metoda na rozładowanie energii.

Mądre bajki

Możesz opowiadać, czytać, słuchać z płyt CD. Możecie też wspólnie oglądać telewizyjne hity bądź bajki z twojego dzieciństwa
Korzyści z zabawy: Umożliwiają rozrywkę, ale to nie jest ich jedyny atut! Kształci także kilkulatka, iż bycie dobrym popłaca, że przyjaciele są bardzo ważni co więcej że warto podejmować wysiłek, by zrealizować swe marzenia.

Znikająca kula

Choć uroki śniegu odkrywamy głównie na spacerze, w domu też może on dostarczyć zabawy. Nalejcie do miski wody, wrzućcie do niej śnieżkę i pokaż malcowi prawdziwą magiczną sztuczkę! Kula zacznie maleć i maleć, aż w końcu zniknie cała.
Korzyści z zabawy: Takie eksperymenty są dla malucha istotnym (i rozwijającym!) doświadczeniem zmian. Był śnieg – jest woda.

Dłonie stempelki

Na starej kuchennej desce do krojenia rozmieszaj różnego koloru farbki z wodą. Namów kilkulatka, aby zanurzył dłoń w farbce i odcisnął ją na kartce. Korzyści z zabawy: Dotykanie mokrej i lepkiej farby, przyciskanie dłoni do papieru, malowanie palcami – to wszystko regeneruje układ nerwowy dziecka. Malowanie farbami bez pędzelka jest dla dzieci wielkim, bardzo kapitalnym przeżyciem, jakie w dodatku kształtuje ich wyobraźnię i pozwala na niezależną ekspresję.